Showing 1–12 of 46 resultsSorted by price: low to high

Tactical Armor Plates
Ballistic protection without compromising quality
Chase Tactical offers a full line of military and law enforcement grade Ballistic Armor plates and armored products. Our body armor is some of the best in the world and can be vouched for by our customers at the Department of Defense and U.S. Federal and State Agencies, in addition to countless international Coalition Forces and Law Enforcement agencies that actively deploy our products in life-threatening situations.
Filter by price
Filter by brands
Color
Body Armor
Tough Hook RHINO Hanger
SKU:
TH-RH
Rated 5.00 out of 5
(1)
| Weight | .85 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Tan, Foliage, Maple Wood, Red, Blue, Yellow, Orange, Gray |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Tough Hanger XL
SKU:
TOUGH-HANGER
Rated 4.86 out of 5
(7)
Black
Coyote Tan
Grey
| Weight | .85 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Grey, Foliage Green, White, Blue, Red, Orange, Coyote Tan |
| Manufacturer | Tough Hook |
| Brand | Tough Hook |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical NVG Bungee Retention Kit
SKU:
CT-BUNGEE
$21.95
Black
Coyote
Green
| Weight | .10 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, Green |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Striker |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Helmet Hook & Loop System
SKU:
CT-VELCRO
Rated 5.00 out of 5
(1)
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
Ranger Green
| Weight | .05 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Desert Tan, Foliage Green |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Striker |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Genesis Deltoid Protection Attachment
SKU:
CT-11GENESIS-DLT
Rated 4.84 out of 5
(25)
Black
Coyote
Ranger Green
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 11 × 1 in |
| Color | Black, Coyote, MultiCam, Ranger Green |
| Brand | Chase Tactical |
| Manufacturer | Chase Tactical |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Helmet Carry Bag
SKU:
CT-HEBAG
$79.95
Black
| Weight | .50 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Coyote Tan |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, USA Made |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Level II Soft Armor (SA2300)
SKU:
CT-SA2300
$79.95 – $769.95Price range: $79.95 through $769.95
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Unity Summit NVG Shroud
SKU:
CT-99-000
$89.00
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 1 in |
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Desert Tan, Foliage Green |
| Manufacturer | Unity Tactical |
| Brand | Unity Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Level IIIA Soft Armor (SA3100)
SKU:
CT-SA3100
Rated 5.00 out of 5
(18)
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Soft Trauma Armor Insert
SKU:
CT-STI
Rated 5.00 out of 5
(3)
| Weight | .80 lbs |
|---|---|
| Plate Size & Cut | 10″X12″ Full Size, 10″X12″ Shooters Cut, 10″X12″ Swimmers Cut, 5″X7″ Full Size, 5″X8″ Full Size, 6″X6″ Full Size, 6″X8″ Full Size, 8″X10″ Full Size, 8″X10″ Shooters Cut, 11.00″X14.00″ SAPI/ESAPI, 7.50″X11.50″ SAPI/ESAPI, 8.75″X11.75″ SAPI/ESAPI, 9.50X”12.50″ SAPI/ESAPI, 10.00″X13.25″ SAPI/ESAPI, 10″X12″ Multi Curve Shooters Cut |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Level IIIA JOEY Soft Armor Insert
SKU:
CT-3ASAIP-JOEY
Rated 4.98 out of 5
(66)
| Weight | .31 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, USA Made |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical Level II Soft Armor (SA2910)
SKU:
CT-SA2910
Rated 5.00 out of 5
(1)
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
