Showing all 10 resultsSorted by latest
Tactical Gear – Color: Desert Tan
Shop for our large selection of Tactical Gear available in the color Desert Tan. If you are looking for a different color, call us today.
Filter by price
Filter by brands
Color
Desert Tan
Unity Summit NVG Shroud
SKU:
CT-99-000
$89.00
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 1 in |
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Desert Tan, Foliage Green |
| Manufacturer | Unity Tactical |
| Brand | Unity Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Striker Level IIIA Ballistic Standard Cut ACH Helmet
SKU:
CT-STRIKER-S
Rated 4.88 out of 5
(16)
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
Navy
Ranger Green
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Foliage Green |
| Size | Large, Medium, Small, XLarge |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical RDS Level IIIA Ballistic Shield
SKU:
CT-BELLFIRERDS-IIIA
$1,269.95 – $2,758.95Price range: $1,269.95 through $2,758.95
Black
Coyote Tan
Ranger Green
Wolf Grey
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Desert Tan, Coyote Tan, Wolf Grey |
| Size | 16″X29″, 18″X24″, 18″X34″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Complaint | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical FRS Level III Ballistic Shield
SKU:
CT-BELLFIREFRS-III
$2,758.95 – $6,806.95Price range: $2,758.95 through $6,806.95
Black
Coyote Tan
Ranger Green
Wolf Grey
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Coyote Tan, Wolf Grey |
| Size | 16″X29″, 18″X24″, 18″X34″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Helmet Carry Bag
SKU:
CT-HEBAG
$79.95
Black
| Weight | .50 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Coyote Tan |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, USA Made |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Helmet Hook & Loop System
SKU:
CT-VELCRO
Rated 5.00 out of 5
(1)
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
Ranger Green
| Weight | .05 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Desert Tan, Foliage Green |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Striker |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical Ballistic Helmet Rail System
SKU:
CT-ACH-ARC
Rated 5.00 out of 5
(1)
Black
Coyote
Foliage Green
Ranger Green
| Weight | .50 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Foliage Green |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Striker |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
STRIKER Level IIIA ACH Mid Cut Ballistic Helmet
SKU:
CT-STRIKER-M
$665.95
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
Navy
Ranger Green
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Foliage Green |
| Size | Large, Medium, Small, XLarge |
| Brand | Striker |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Chase Tactical ACH Level IIIA Tactical Combat Helmet
SKU:
CT-STRIKER-CBT
Rated 4.71 out of 5
(17)
Black
Coyote
Desert Tan
Ranger Green
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Style | High Cut, Mid Cut Helmets, Standard Cut |
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan |
| Size | Large, Medium, Small, XLarge |
| Brand | Striker |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
STRIKER Level IIIA ACH High Cut Ballistic Helmet
SKU:
CT-STRIKER-H
$665.95
Black
Coyote
Desert Tan
Foliage Green
Navy
Ranger Green
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Color | Black, Coyote, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Foliage Green |
| Size | Large, Medium, Small, XLarge |
| Brand | Striker |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Select options
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page