Showing 1–12 of 13 resultsSorted by latest
Tactical Ballistic Shields
Battle tested Ballistic Shields by Chase Tactical
Our ballistic shields have been battle tested in some of the harshest of conditions and are currently deployed with law enforcement SRT units throughout the U.S. and the world as well as: the U.S. Army, the United Nations, Mexican Federal Police, and Allied forces in Iraq and Afghanistan.
Chase Tactical uses state-of-the-art ballistic materials from our partners including DuPont, DSM, Honeywell and others to formulate a top-of-the-line armor protective product. Chase Tactical currently provides basic and advanced tactical shields from classic designs to advanced first responder options now available. Ballistic capability of our shields is independently tested through 3rd party NVLAP accredited laboratories to the NIJ 0108.01 ballistic standard.
Filter by price
Filter by brands
Color
Ballistic Shields
Chase Tactical 3S18M Level III/RF1 Stand Alone Rifle Armor Plate (MULTI CURVE)
| Weight | 4.1 lbs |
|---|---|
| Plate Size & Cut | 10″X12″ Shooters Cut, 11.00″X14.00″ SAPI/ESAPI, 7.50″X11.50″ SAPI/ESAPI, 8.75″X11.75″ SAPI/ESAPI, 9.50X”12.50″ SAPI/ESAPI, 10.00″X13.25″ SAPI/ESAPI |
| Brand | Chase Tactical |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Chase Tactical TITAN Level III Ballistic Armor Shield
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Configuration | Single Curve w/ Viewport, Single Curve w/out Viewport |
| Size | 20″X34″ |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, USA Made |
| Shipping | Unable to Ship to CT |
Chase Tactical MTS Level IIIA Ballistic Armor Shield
| Weight | N/A |
|---|---|
| Configuration | Single Curve w/ Viewport |
| Size | 24″X36″, 24″X48″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, USA Made |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical MTS Level III Ballistic Shield
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Configuration | Single Curve w/ Viewport |
| Size | 24″X36″, 24″X48″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical LTS Level III Ballistic Shield
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Configuration | Single Curve w/ Viewport |
| Size | 18″X24″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical LTS Level IIIA Ballistic Shield
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Configuration | Single Curve w/ Viewport |
| Size | 18″X24″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical RDS Level IIIA Ballistic Shield
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Desert Tan, Coyote Tan, Wolf Grey |
| Size | 16″X29″, 18″X24″, 18″X34″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Complaint | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical FRS Level III Ballistic Shield
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Color | Black, MultiCam, OD Green (Olive Drab), Ranger Green, Navy, Desert Tan, Coyote Tan, Wolf Grey |
| Size | 16″X29″, 18″X24″, 18″X34″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
Chase Tactical Bellfire FRS Level IIIA Ballistic Shield
| Weight | N/A |
|---|---|
| Colorsize | 24×51 Desert Tan, 24×48 Desert Tan, 24×36 Desert Tan, 20×40 Desert Tan, 20×34 Desert Tan, 18×34 Desert Tan, 18×24 Desert Tan, 16×29 Desert Tan, 24x51Ranger Green, 24×48 Ranger Green, 24×36 Ranger Green, 20×40 Ranger Green, 20×34 Ranger Green, 18×34 Ranger Green, 18×24 Ranger Green, 16×29 Ranger Green, 24×51 MultiCam, 24x48MultiCam, 24x36MultiCam, 20×40 MultiCam, 20×34 MultiCam, 18×34 MultiCam, 18×24 MultiCam, 16×29 MultiCam, 24×51 OD Green, 24x48OD Green, 24×36 OD Green, 20×40 OD Green, 20×34 OD Green, 18×34 OD Green, 18×24 OD Green, 16×29 OD Green, 24×51 Coyote Tan, 24×48 Coyote Tan, 24×36 Coyote Tan, 20×40 Coyote Tan, 20X34 Coyote Tan, 18×34 Coyote Tan, 18×24 Coyote Tan, 16×29 Coyote Tan, 24×51 Black, 24×48 black, 24×36 Black, 20×40 Black, 20×34 Black, 18×34 Black, 18×24 Black, 16×29 Black |
| Brand | Chase Tactical |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |
Chase Tactical Bellfire B Level III Ballistic Armor Shield
| Weight | N/A |
|---|---|
| Configuration | Flat w/ Viewport, Flat w/out Viewport, Single Curve w/ Viewport, Single Curve w/out Viewport |
| Size | 18″X24″, 20″X34″, 20″X40″, 24″X36″, 24″X48″, 24″X51″ |
| Manufacturer | Chase Tactical |
| Brand | Chase Tactical |
| Shipping | Unable to Ship to CT & NY |
| BERRY Compliant | Yes, Made in the USA |